Tarihçe

Tıp Fakültemizin kurulması ile ilgili çalışmalar 17.03.2003 tarihinde başlamıştır. Fakülte’nin kurulmasına yönelik olarak 28.04.2005 tarihinde Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi oluşturulmuştur. Merkez’in yapılanması 22 öğretim üyesiyle kısa sürede tamamlanmış ve 02.09.2005 tarihinde Sağlık Hizmetleri Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi oluşturulmuştur.

05.12.2007 tarih ve 2007/12785 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulmuştur. Kurulan Fakültemiz kadrolarına öğretim üyesi ataması 2010 yılında yapıldıktan sonra ilk asistan ataması 2012 yılında yapılmıştır.

Tıp Fakültesi’ne 2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi’nde ilk öğrenci alımından sonra, Fakültemiz 7 yıl boyunca Fen-Edebiyat Fakültesi Ek Binası’nda yer alan derslik, laboratuvar ve uygulama salonlarında eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmiştir. Tıp Fakültemiz 2015 Haziran ayında taşınılan yeni tıp fakültesi temel bilimler ve dekanlık binası ile daha donanımlı ve daha modern bir fakülte olarak hizmet vermeye devam etmektedir

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi, 17.10.2011 tarihinde Kütahya Valiliği ile Üniversitemiz Rektörlüğü arasında yapılan ortak kullanım anlaşması sonucu Sağlık Bakanlığı Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi’yle afiliye olarak Sağlık Bakanlığı Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ismini almıştır.

18 Mayıs 2018 yılında, 7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile bünyesinde 4 Fakülte, 1 Enstitü, 4 Meslek Yüksek Okulu bulunan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulmuştur. Dumlupınar Üniversitesinden Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, fakülteye dönüştürülerek Kütahya Sağlık Yüksekokulu, Gediz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine aktarılmıştır.  Kütahya Valiliği ile Üniversitemiz Rektörlüğü arasındaki ortak kullanım anlaşması yenilenerek ilimizdeki Sağlık Bakanlığına ait hastanelerin ismi Sağlık Bakanlığı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ismini almıştır.

Son Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, Pazartesi