Tıp Fakültemizin Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleşti

Tıp Fakültemizin Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleşti

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitemiz Tıp Fakültesi 2019-2020 Akademik yılı “Beyaz Önlük Giyme Töreni” gerçekleşti. Tıp Fakültesinin 1. Sınıf öğrencilerine beyaz önlüklerini Kütahya protokolü ve öğretim üyeleri giydirdiler. Öğrenciler, aileleri önünde beyaz önlük giymenin büyük heyecanı ve onurunu yaşadılar.  

Rektör Yardımcımız ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Cem Algın yaptı. Algın, öğrencilere dünyanın en kutsal mesleğinin icra edeceklerini hatırlatarak, “Bugün önlüklerinizi giyerek yeni bir hayata başlayacaksınız. Beyaz önlük hekimlik mesleği için dürüstlüğün, ahlaklı olmanın, sırdaş olmanın, aydınlığın, asaletin, saflığın, alçak gönüllü olmanın, sorumluluğun ve din, dil, ırk ayrımcılığı yapmadan tüm insanlara hizmet aşkının bir sembolüdür. Bu önlüğü bugün giydikten itibaren belki kullanılan sürede kirlenebilir. Ama önlüklerin temsil ettiği vicdani, ahlaki ve insani değerlerin bırakın kirlenmesini, lekelenmesine bile tahammülünüz olmayacak. Bu kutsal mesleğin ahlaki ve etik değerlerine hepimiz sahip çıkacağız. Sizleri aramızda görmekten büyük bir memnuiyet duyuyor ve bu okula gelirken göstermiş olduğunuz başarıyı bir kez daha kutluyoruz. Hepiniz hoş geldiniz.” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Vural Kavuncu konuşma yaptı. Rektör Kavuncu, “Bugün Tıp Fakültemize yeni başlayan öğrencilerimiz için ‘Beyaz Önlük Giyme Töreni’ düzenliyoruz. Seneler önce bu heyecanı yaşamış, bugün de hala bu heyecanını eksiltmeden koruyan hocaları adına öğrencilerimize seslenmek istiyorum. Fakültemize önemli bir başarı kazanarak geldiniz. Bugün burada bizde sizlere önlüklerinizi ‘beyaz’ olarak teslim ediyoruz. Siz ve önlüğünüz hayat boyunca hep beyaz kasın. Kirletmeyiniz. Ülkemizde ve dünyada hekim olmak, bu beyaz önlüğü giymek bir ayrıcalıktır. Bunu biliniz ve bu ayrıcalığın sorumluluğunu hep hissediniz. Sizin için bildiklerini fedakarlıkla sizlere aktaracak, hekimlik sanatını öğretecek hocalarınıza ömür boyu saygı ve sevginizi göstermeyi sakın ihmal etmeyin. Meslektaşlarınızı, onların ailelerini kendiniz gibi, kendi aileniz gibi kabul edin. Dünyanın ve yaradılışın nedeni olan insandır. Sizler de insan canı ile uğraşacaksınız. Bu uğurda yapacağınız fedakarlıklar için hiçbir zaman bıkkınlık getirmeyin. Siz hastalarınızın sadece bedenlerini değil, kalplerini de iyileştireceksiniz. Hastalarınız sizlerle en mahremlerini paylaşacak, konuşacaklar. Bunların hepsi size emanet edilmiş bilgilerdir. Size duyulan bu güveni, namusunuz bilin. Unutmayın, hekimlik vefat eden hastasının cansız bedenini teslim alırken bile teşekkür edilen tek meslektir.  Alanlarında çok yetkin ve donanımlı hocalara sahipsiniz. Tıp eğitimi bir yönüyle usta- çırak ilişkisidir. Siz daima istekli olacaksınız ki hocalarınızın deneyim ve birikimlerinden en iyi şekilde yararlanmış olacaksınız. Sizlere son tavsiyem ise sigara ve alkolden uzak durunuz, spor ile beden ve zihninizi açık tutunuz. Sevgili öğrenciler; sizleri bugünlere getiren, sizinle ağlayıp, sizinle gülen, en az sizin kadar çaba gösteren değerli anne babalarınıza da teşekkürlerimiz sonsuzdur.” diye konuştu.